MŠ - Každý někam patří

Po karanténě jsme se společně setkali v pondělí 25. května.

Každý někam patří a má své místo. Děti společně s kamarády mají školku, stromy, rostliny, hmyz a zvířata přírodu. A tu přírodu jsme objevovali a zkoumali.

Rostliny na školní zahradě nám přiblížila frotáž, barvami rostlin jsme zaplnily paletky barev, originalita květů a lístků vynikla na náramcích pro maminky. Výtvarně zachytit život na louce děti zkoušely pomocí barev a otisků.

Podnikali jsme výpravy do okolí a nestačili se divit, co nám příroda nabízí. 

Den děí jsme oslavili na zahradě, překážková dráha byla připravena pro mravence, broučky, motýly i luční koníky. Děti stavěly domečky, trénovály odvahu, rychlost, rovnováhu a přesnost. Sladkou odměnou za úspěšné překonání dráhy byl ledňáček.

Zjišťovali jsme, kdo a co patří k jezírku a rybníku, který je vypuštěný. Objevili jsme vodní rostliny, rákosí, kvetoucí lekníky i kuňkající žáby. Ty nás inspirovaly. Poslouchali jsme zvuky žab, hudební skladbu Žabák, žáby zněly v říkadlech i písničkách. Skákali jsme jako žáby, sledovali počasí jako rosničky a žabí skoky předváděly také poskládané žabky z papíru. Děti tvořily rybník, kde na kamenech z výpravy seděly jejich žabky, další žabky z ruliček oživily šatnu. Ověřili jsme pokus s rozkvétajícími papírovými lekníny na vodě.

Věnovali jsme se také včelám. Odborníkem byl Štěpán, který se včelaření věnuje s tátou. Jeho přednáška s praktickými ukázkami nás zaujala a mile překvapila. Pozorování odchycených i mrtvých včel nám zajistil Nikolčin táta. Stihli jsme i módní přehlídku. 

Děti začaly s programováním robotické včelky.. Procvičovaly barvy a zadávaly pokyny, na kterou květinu má včelka "doletět".

Zpracovávaly jsme keramickou hlínu, do rozválené placky otiskovaly květiny, na které létají včely. Květinovou kompozici doplňovaly i otisky listů a větviček. Užily si pozorování a odchytávání včel do pozorovacích kelímků. 

S plácačkami společně hrály hru s barevnými květinami, nebo barevnými geometrickými tvary. 

Nezapomněli jsme ani na oslavy, narozeniny s námi slavili Kubík a Tonička. Oslavencům jsme kreslili obrázky, zpívali i přáli.

Konečně byla příležitost vyzkoušet holínky a pláštěnky v dešti! Ověřovali jsme hloubku kalužin i teplotu řeky Jihlavy.

Housenky, které se po vývojových fázích přemění v motýly, děti proháněly brčky, Jedinečnost motýlých křídel otiskovaly barvami, křehkost motýlů ztvárňovaly pomocí slepovaných proužků. Lovili jsme v jezírku, kromě plovatek jsme viděli i larvy šídel. Naše vyrobené vážky poletovaly na oknech i u rybníku v šatně.

Robotická včelka byla stále oblíbenější a pomáhala nám třeba při trénování a opakování názvů hmyzu.  

Z objevených bylinek z výprav a zahrady jsme připravili výborný čaj, nezapomněli jsme zaznamenat recept. Výborná byla i šťáva z nasbíraných květů černého bezu.

Konec týdne nám zpestřila návštěva zahrady u Nikolky, kde chovají dva druhy suchozemských želv. 

Fotografie ze tří týdnů