ZŠ - Planetárium a Jurkovičova vila

Páťáci se učí o vesmíru a součástí našeho učení se stal program v planetáriu. Viděli jsem největší zajímavosti o planetách naší Sluneční soustavy, pozorovali jsme souhvězdí, která můžeme v březnu vidět na naší obloze. Lektor se dětí často ptal a ty odpovídaly a bylo vidět, že toho už hodně znají.

Program skončil před desátou. Po svačině, nákupu suvenýrů a vyzkoušení dětského hřiště jsme se vydali za nedalekou zajímavou vilou.

Jurkovičově vile nás přivítal správce, modrý kocour nebo kočka, kterému jsme dali jméno Dušan podle architektka a prvního majitele této secesní vily a báječný průvodce Phillip. Kocour se venku motal všude kolem nás a byl věrným průvodcem vily zvenčí.

Co o vile víme?

• Vznikla v roce 1906, od prvního návrhu po její otevření.
    Architekt byl původně Slovák a na Slovensko se také vrátil.
  • Je tak trochu pohádková, podoba vily vychází z lidového folklóru.
  • Uvnitř je dřevěná, zvenku doplňuje dřevěné červenomodré prvky omítka.
  • Pořádají se zde výstavy moderního umění a s touto tradicí výstav začal sám Dušan Jurkovič.
  • Vilu dnes obklopují další domy, ale před 118 lety tu stále sama v kouzelné krajině Žabovřesek.
  • K vile patří krásná zahrada.

A co bylo nejlepší? Mohli jsme si ve vile sednout a být tam jako opravdová návštěva. Sednout jsme si mohli proto, že nábytek po rekonstrukci není původní, ale jde o jeho věrné kopie.

„Sympatický průvodce Philipp byl, jako by k nám do třídy patřil. Byl s náma prostě v kontaktu.“ A děti si úplně získal. Když v závěru navrhnul, jestli si chtějí vyzkoušet nějakou aktivitu, rozhodly děti poměrem 12:1, že ano. A využily nedávné zkušenost z Atelieru z práce s tužkou. Navrhovaly vlastní nábytek, mnozí nakreslili i kocoura Dušana. Dokonce máme Dušanovu fotku ve třídě a bude nás nejspíš provázet až do konce školního roku.