ZŠ Páťáci ve vile Tugendhat

Když jdete s dětmi do vily na 90minutovou prohlídku a trochu se obáváte, jestli je to bude zajímat.
A pak se prohlídka protáhne o 20 minut a děti mají další a další otázky. Ale vy už musíte jít na vlak.

Co je k takovému zážitku potřeba?
Genius loci, nadčasová architektura a vynikající průvodkyně. To vše společně uvede děti do příběhu vily, až je pohltí docela. Škoda, že fotky nemohou přiblížit atmosféru prohlídky, která byla opravdu výjimečná.

Příběh vily a rodiny Tugendhatových se brzy stane odrazovým můstkem pro naše učení o 20. století. Pro časy před válkou, pro povídání o holocaustu a válce i o době, v níž vládli komunisté. O rozpadu Československa, protože zde byla v roce 1992 podepsána smlouva o jeho rozdělení.

Nyní se zamýšlíme nad genialitou architekta, nad vlastními sny a naší odvahou, která nám umožní je naplnit.

Podle Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví je vila chráněna v zájmu celého lidstva. Zjišťujeme, které další památky jsou zapsané na seznamu UNESCO, a diskutujeme o smyslu takového seznamu. Rozvíjíme nejen naše znalosti, ale i citlivost a vnímavost ke krásným věcem, k našemu okolí a sami k sobě.