ZŠ Eliška Podzimková ve škole

Přijela k nám Eliška Podzimková!
Eliška je umělkyně a výtvarnice, která vytvořila nové ilustrace k Malému princi. Je to člověk s otevřeným srdcem, pohodová mladá žena, která kolem sebe rozsévá radost a nadšení. Umělkyně, kterou zná Praha i New York.

Jak se k nám dostala? Přijala pozvání od dětí, které jí napsaly dopisy o svých zážitcích z brněnské výstavy Malý princ. Setkání předcházelo lajkování a komentáře dvou dopisů, které Eliška zveřejnila na Facebooku a Instagramu.
Followeři pobídli Elišku, aby pozvání našich čtvrťáků přijala, a najednou 6. ledna se tohle přání stalo skutečností.
Setkání byla čirá radost.

Pro ty, kteří se chtěji dozvědět více: Malý princ potřetí

Když jsme se vrátili, sdíleli jsme společné zážitky a znovu si prohlíželi knížku. A protože Malý princ v nás stále rezonoval, třída si odsouhlasila, že napíšeme autorce výstavy Elišce. Každý vytvořil dopis o svých zážitcích s Malým princem, dopisy jsme naskenovali a poslali. Zdálo se, že v tuto chvíli se naše cesta za Malým princem pomalu končí a ukládá se mezi krásné vzpomínky. Jenže.
Eliška nepoužívá technologie jen při své tvorbě, ale na Facebook a Instagram nasdílela dva dopisy a my jsme zažili sílu médií. Během pár dnů fotky získaly víc než 1000 lajků a lidi psali komentáře. Viděli jsme, jak se naše radost ze setkání s Malým princem šíří do světa. Jak „Dělat radost dělá radost“.
V některých dopisech bylo i pozvání pro Elišku, aby přijela k nám do školy. Už tušíte správně, Eliška tuto hozenou rukavici zvedla a 6. ledna přijela k nám do školy. V tu chvíli výstavu zažili i prvňáci a druháci a pomalu se připravoval 3. ročník.

Byli jsme zvědaví, kdo přijede. Jak si poradí se velkou skupinou, s malými i velkými dětmi? Jaké to bude? Dali jsme si jasný cíl. Chceme, aby nám spolu bylo dobře.
Přijela mladá žena, rozesmátá umělkyně, čistá radost a laskavost, člověk s otevřeným srdcem. Tohle setkání zasáhlo všechny. Ze třídy, ve které bylo na 70 lidí, se často ozýval smích a všetečné otázky dětí.

Eliška nám vysvětlovala, jak tvořila obrázky do knížky. Na chvíli jsme se ocitli na Islandu a naše fantazie pracovala na plný plyn.
Chechtali jsme se u úryvku z knížky o Tanzanii, která právě vzniká. Okouzlila nás videa tamní přírody a lidí, viděli jsme, jak se zážitky přelévají do Eliščiny tvorby. Nazpívali jsme písničku pro jejího kamaráda do Tanzánie, Today, it´s my day a video putovalo přes půl světa. „To mu určitě udělá radost, půjdete do toho se mnou?“ Jasně, Eliško!

Mohli jste tu zažít i naprosté ticho, když Eliška mluvila o své dávné nemoci i práci na seriálu Plešouni, který seznamuje děti s průběhem léčení onkologicky nemocných dětí. Viděli jsme jeden díl a držíme palce, ať se seriál podaří dokončit.
Hodně smíchu zaznívalo, když nám promítala své obrázky z Prahy nebo New Yorku. Odklopená střecha muzea, sklenice s brčkem z Tančícího domu, tramvaj jako lanovka…

Celá akce se konala pro bono, slovník říká, že odborník vykonává práci bezplatně pro veřejné dobro. Děkujeme, Eliško. Těšíme se, že naše spolupráce bude pokračovat. Už je to domluvené a my se těšíme.

Eliška prozářila celou školu. Malý princ v nás stále žije, vracíme se k výjimečnému zážitku, vznikají zajímavé písemné zprávy o setkání i výtvarná díla. A když si začnete s někým o Malém princi a jeho Elišce povídat, sledujte, jak se rozzáří také.

Výstavu v brněnském Moravském zemském muzeu ještě stihnete, potrvá do 5. března. Určitě se běžte podívat.