Hra na flétnu

Hudební výchova v naší škole má důležité místo a v rozvrhu školáků má vyhrazenou 1 a půl hodiny týdně.

Vedle zpívání, hry na africké bubny, doprovodů, tanců je její součástí hra na flétnu, které se věnují všichni školáci a také předškoláci.

Ve škole probíhá výuka ve skupinách podle úrovně hry, a tak dítě může rozvíjet své dovednosti díky přiměřeným výzvám. Hraje tak náročné skladby, aby bylo schopné je nacvičit a zahrát. A zároveň, aby muselo vynaložit jisté úsilí, protože jen poté se dostaví pocit uspokojení ze zvládnutého úkolu.

Dítě tak rozvíjí nejen své hudební nadání, ale učí se také vytrvalosti a překonávat překážky. Často slyšíme od rodičů, že děti hrají doma jen tak pro radost. A radost přináší také společné muzicírování ve skupině.

Víme, že hra na nástroj je dřina.

Jak můžete v začátcích svému dítěti pomoci?

Tím, že zařídíte, aby trénovalo několikrát týdně a ne večer před hodinou flétny.

Povzbuzujte své dítě. Levá ruka je vždy nahoře, pravá dole. Dírky flétny se zakrývají bříšky prstů. Pokud zůstane skulinka, flétnička vrže. Vydržte, časem se to zlepší.

Do flétny nefoukáme jako do píšťalky, při pískání vyslovujeme DU-DU.

Hrajte spolu. Že neumíte hrát? Pořiďte si flétnu a začněte společně. Jde to.

Informace pro ty, kteří mají rádi vědecké poznatky:

Neurovědci stále nacházejí nové důkazy o tom, že hra na hudební nástroj v mládí pomáhá rozvíjet mozkové aktivity a může zlepšit funkci mozku v průběhu života. Studie prokázaly souvislost mezi hrou na nástroj, vyšší mozkovou aktivitou a lepšími studijními výsledky.

Pravidelné cvičení zapojuje obě mozkové hemisféry na všech úrovních a optimalizuje výkon mozku. Zlepšuje slovní paměť a gramotnost a také lepší schopnost hráče číst a zpracovávat jazyk. Cvičení na hudební nástroj posiluje výkonné funkce mozku, které nám umožňují rychle zpracovávat a uchovávat informace, ovládat chování, dělat správná rozhodnutí, řešit problémy a plánovat.