3. května se naši starší školáci – žáci 3. – 5. ročníku vypravili do Moravského krasu.
Exkurze nás zavedla do krásného koutu našeho kraje.
Dopoledne se z nás během programu Domu přírody Moravského krasu stali pravěcí lovci. Zkoumali jsme, jak žili neandrtálci. Někteří žáci modelovali sošku Venuše a vykřesali oheň. Určovali jsme stopy, zkoušeli oštěpem zasáhnout soba a utíkali před šavlozubým lvem. Naše tlupa se přesunula k hornímu můstku propasti Macocha.
Tam jsme najednou přeskočili několik tisíciletí a octli jsme se v současnosti. Čekaly nás nákupy občerstvení a suvenýrů, prohlídka propasti z horního i dolního můstku. Vypravili jsme se kousek cesty Pustým žlebem a pozorovali jsme nádhernou přírodu kolem.
Představovali jsme si pravěké moře, v němž žili živočichové s vápenitou skořápkou a které položilo základ současným vápencovým skalám a jeskyním všude kolem. Celý den jsme viděli a neustále opakovali důležité slovo - vápenec.
Vrcholem celého dne byla prohlídka Punkevních jeskyní a vápenec dostal ještě další rozměr. Krápníky různých tvarů, chlad v jeskyních, říčka Punkva, dno propasti Macocha, plavba na lodičkách, pověst o Martínkovi a maceše, jezírko a k tomu spousta všetečných dotazů na našeho pana průvodce.
Myslíte, že je to konec? Zdaleka ne. V Moravském krasu „zůstáváme“ ve výuce už druhý týden. Třeťáci tvořili Google prezentaci, čtvrťáci s neandrtálci pobývají v době kamenné. 4. a 5. ročník společně vyhledávali informace o veřejnosti přístupných jeskyních. Je jich 5 z celkového počtu kolem 1 100.
Kdy pojedete na výlet do krasu vy? Zvolíte Balcarku, Sloupsko-šošůvské jeskyně, Kateřinskou nebo jeskyně Punkevní?
Budeme rádi, když do školy pošlete fotku z výletu.
Fotogalerie